петък, 31 юли 2020 г.

Проект 2020 „ЕМОЦИИТЕ НА ТАЛАНТА – ИНОВАЦИЯ ЗА БИЗНЕС УСПЕХ“

Проект 2020 „ЕМОЦИИТЕ НА ТАЛАНТА – ИНОВАЦИЯ ЗА БИЗНЕС УСПЕХ“

Фондация за развитие на Емоционалната интелигентност (ФРЕИ) стартира ключов проект за тази година  „ЕМОЦИИТЕ НА ТАЛАНТА – ИНОВАЦИЯ ЗА БИЗНЕС УСПЕХ“.

Мотивацията:

Високо-технологичното общество, характерно с бързия обмен на информация, изисква от учениците – бъдещите ръководители и сътрудници на успешните бизнес компании, да развият качества като надеждност, гъвкавост, увереност, социална и емоционална зрялост и устойчивост.

Работещите в областта на науката, технологиите, инженерството и математиката (STEM – Science – Technology – Engineering – Mathematics) играят ключова роля за устойчивия растеж и стабилността на всяка икономика и са критичен компонент за подпомагане на икономическото бъдеще на България. Знанието от STEM образованието в комбинация с развита емоционалната интелигентност (ЕИ) повишава интелектуалния потенциал до качествено ново ниво на всеки ученик на гимназиално ниво! То добавя стойност към всички останали необходими и важни за успешната реализация навици и умения на младите хора, в това число критичното мислене и креативността, и така ги подготвя за бъдещите иноватори в света.

Проектът има за цел да предостави обучителна програма по емоционална интелигентност и възможност за обучение и развитие по емоционална интелигентност на изявени и талантливи ученици от 11 клас, успешно представили се на републикански и международни състезания в областта на STEM образованието. През 2020 г. с ученици – таланти от Софийската математическа гимназия „Паисий Хилендарски“, се реализира 8-месечен пилотен проект, с общ хорариум 32 часа, разпределен в 16 теми по 2 часа. 

В рамките на проекта учениците ще бъдат обучени да разпознават, обменят, регулират и инвестират емоциите си за постигане на устойчиви взаимодействия със своите бъдещи работодатели и колеги, и за своята успешна професионална и социална реализация. Чрез системни обучения как да използват емоциите при създаване на иновативен проект, младите хора ще развият устойчивост към постижения и ще изградят умения за постигане на равен достъп до глобалната професионална кариера. 

В края на обучението си по емо

четвъртък, 28 май 2020 г.

Седмица на Емоционалната интелигентност в България “Emotional Intelligence – Smart Strategy for Resilience at Work” – 08.06-12.06.2020 г.




Екипът на Фондация за развитие на Емоционалната интелигентност има удоволствието да Ви покани да участвате в Седмицата на Емоционалната интелигентност в България “Emotional Intelligence – Smart Strategy for Resilience at Work” , която ще се проведе в периода от 08.06 до 12.06.2020 г. и включва няколко виртуални събития.

В период на нова социална реалност и динамична промяна, преструктуриране на бизнес отношения и процеси, дистанционно онлайн работно място, интензивни лични преживявания и повишена чувствителност към социална отговорност, събитията в Седмицата на Емоционалната интелигентност ще бъдат посветени на връзката между емоционалната интелигентност и умението  устойчивост.
Устойчивостта дава възможност на отделната личност, на екипите и лидерите в организациите да отстояват на непредсказуеми промени и силно стресиращи фактори от средата.
Формулата за бизнес успех през последните три месеца рязко се промени! Ако доскоро приемахме, че тя се свързва с планираност на процеси, срокове, отчетност, или постигане на дългосрочни цели, то днес бизнес успехите са резултат от емоционална устойчивост, гъвкавост в управлението и адаптивност на хората в организациите.
Събитията в Седмицата на Емоционалната интелигентност са съобразени с новите условия на онлайн присъственост и обучение. Ще стартираме на 08.06 с две уебинарни сесии с гост-лектори двама световно признати експерта в областта на Емоционалната интелигентност – д-р Дейвид Карузо, съавтор на метода за изследване на емоционалната интелигентност MSCEIT, член на УС на Международното общество по Емоционална интелигентност (ISEI), преподавател в Университета на Йейл и д-р Джон Пеллиттери, Президент и съосновател на Международното общество по Емоционална интелигентност (ISEI) и преподавател в Градски университет в Ню Йорк, САЩ.
Като участници в уебинарите ще имате привилегията да се включите във виртуална лаборатория по изграждане на устойчивост в работна среда. Ще се запознаете с нови практически приложими методи за адаптация към професионалната кариера, споделени от д-р Джон Пеллиттери. Чрез „уроците“ за лидери на д-р Дейвид Карузо за решаване на предизвикателства чрез емоционална интелигентност ще надградите уменията си да водите бизнеса си и хората към устойчивост, адаптивност и развитие в условия на динамични промени.
В периода от 09.06. до 12.06.2020 ще се проведе четиридневно Сертификационно професионално обучение на две нива по Емоционална интелигентност с водещ д-р Джон Пеллиттери. Програмата на обучението ще предостави на участниците експертно знание по емпирично-базирани резултати за Емоционална интелигентност, ефективни стратегии и умения в прилагането й във всички сфери на социалния живот. Сертификатите ще дадат легитимност и възможност на участниците да развият и прилагат знания по Емоционална интелигентност в разнообразна работна среда и условия.
Екипът на Фондацията има изключителен респект към всички хора, които оценяват, че най-ценният им ресурс е психичното здраве и знаят, че Емоционалната интелигентност е формула за постигане на устойчивост при промени, професионална адаптация и кариерно благополучие!

Включете се в Седмица на Емоционалната интелигентност, организирана от Фондация за развитие на Емоционална интелигентност и заедно с нас преживейте неповторими моменти и научете повече за науката за Емоционалната интелигентност!
Запознайте се с повече информация на:


неделя, 5 април 2020 г.

Кралица Елизабет II - реч по време на криза

Кралицата с изявление. Почти петминутна видео реч, разпространена по медиите и онлайн.
Перфектна дикция, паузи, темп, ударения, интонация, мелодика - накратко за неезиковите средства.
Поведение; стил, дрес код, бижута.
Интериор: без излишни елементи.
Вербално равнище: ясни послания.
Реторика: с изпълнена функция да се говори по значими теми: ангажиране с каузи.
Реторични фигури: Епифората - една хилядолетна реторична фигура - уместно и ефектно използване.
Реторичнипохвати: Без ексалация на емоции.
Аргументи: визуални кадри от болници и работата на медиците, от живота на хората в ситуация на криза..Организация и ред.
Апели: ясно изведени, без ненужна патетика.
Това са реторични умения. Комуникация по време на криза. ПР. Модерни подходи. Разпространение в социалните мрежи.
https://www.youtube.com/watch?v=d2uP0dTMiRM
LIVE: Queen Elizabeth II addresses the UK amid coronavirus pandemic.
NBC News was live.
https://www.euronews.com/2020/04/05/watch-live-queen-elizabeth-ii-addresses-british-public-in-rare-broadcast-amid-coronavirus

петък, 3 април 2020 г.

Симеон Василев - „Дописки от хаоса на времето. Медийно съдържание и външнополитически процес“


Книгата е издание на Сивас Консултинг през 2020 г. Прави впечатление интересното заглавие, насочващо към размисъл: „Дописки от хаоса на времето. Медийно съдържание и външнополитически процес“.
„Дописки от хаоса на времето. Медийно съдържание и външнополитически процес“

Симеон Василев си поставя една нелека задача: да проучи медиите и международните отношения, работата на журналистите и релациите й с дипломацията, промените в медийния пазар и начина на работа в медиите. Той установява трансформациите в медийната екосистема, в дейностите в журналистическата професия като резултат на различни фактори. Авторът анализира процесите и дава много примери, онагледява ставащото и представя явленията аргументирано. Глобализацията и дигитализацията са само два от факторите, които променят работата в медиите и изискват друг тип компетенции от журналистите и медийния мениджмънт.  
Неизследвани достатъчно проблеми излизат на преден план в книгата: журналистиката и историята, журналистиката и международните отношения и в това са едни от приносите на текста. Международната журналистика не елитарно или интелектуално занимание, а многопластова и отговорна дейност и като такава я представя Симеон Василев.
Макар и накратко, са засегнати отношения журналистика – ПР и начините на създаване и разпространяване на информацията. Проучена е ролята на съвременните медии в публичната сфера, намерени са интересни релации.  Авторът не отминава въпросите за комерсиализацията в медиите, за свободата на словото и контрола, за професионализма и сензационните теми.
Езикът, на който е написана книгата, е четивен, тя има есеистичен характер на места, в същото време предоставя богата информация.
Уверена съм, че книгата ще бъде полезна на студенти, на занимаващи се с медийни изследвания, на журналисти и на медийни експерти.
Проф. дн Иванка Мавродиева
Април 2020 година


събота, 22 февруари 2020 г.

Представянето на книгата „Изследвания върху културите“, написана от проф. д.с.н. Цветан Давидков


Проф. д.с.н. Цветан Давидков разказва за културните ориентири в управлнението на 26.02.2020 г. В представянето на книгата „Изследвания върху културите“ ще вземат участие видни общественици, представители на академичната общност, ръководители от бизнес сектора в страната, практици в областта на Управлението на човешките ресурси.

Проф. д.с.н. Цветан Давидков е преподавател в Стопанския факултет на Софийския университет „Свети Климент Охридски“. Чете академични курсове по организационно поведение, национална и организационни култури, предприемачество и др. Изследователските му интереси са в сферата на трудовите култури и предприемачеството.
Представянето на новата книга ще се проведе в 65 аудитория на Ректората на СУ „Св.Климент Охридски“ от 18,30 часа.